Suroosh Sanei یکشنبه 22 مرداد 1396 09:04 ب.ظ نظرات ()

اگر ستاره‌ای بیش از اندازه به سیاه‌چاله‌ی عظیم مرکز کهکشان راه شیری نزدیک شود تحت گرانش آن به کل نابود می‌شود. این عبور نافرجام باعث درخشان‌تر شدن مرکز کهکشان می‌شود، درخششی که تا چند ماه باقی می‌ماند. این روند توجه پروفسور لارنس و همکارانش را جلب کرد به‌طوری‌که آن‌ها با تلسکوپ PanSTARRS در جست‌وجوی یافتن چنین روندی در دیگر کهکشان‌ها باشند.

 این گروه اجرامی یافتند که به نظر شبیه به اختروش‌های معمولی هستند، مناطقی در مرکز کهکشان که ماده به دور سیاه‌چاله‌ی عظیم مرکزی می‌گردد، اما درخشش این اجرام برعکس مرکز کهکشان ما طی چند ماه از بین نمی‌رود. اما اختروش‌هایی که آن‌ها در پیمایش آسمان یافته‌اند در دهه‌ی گذشته اصلاً‌ شناخته نشده بودند بنابراین اکنون این اختروش‌ها باید ده مرتبه درخشان‌تر از پیش باشند. تلسکوپ لیورپول در لاپالما نشان می‌دهد که اختروش‌ها به آهستگی تغییر می‌کنند و درخشش آن‌ها نه در چند ماه که طی چند سال کم‌تر می‌شود.

آن‌چه در این جست‌وجو از همه عجیب‌تر بود فاصله‌ی اختروش‌ها با ما است. با تغییراتی که در خطوط طیفی این اجرام ایجاد می‌شود اخترشناسان سرعت دور شدن آن‌ها را از زمین اندازه می‌گیرند. اختروش‌ها معمولاً در فاصله‌ی ۱۰ میلیارد سال نوری از ما قرار گرفته‌اند در حالی‌که در بررسی جدید فاصله‌ی کهکشان‌های میزبان اختروش‌ها فقط سه میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارند. البته این اندازه‌ها همه تخمینی هستند و شاید اشتباه باشند.  

جالب است که سیاه‌چاله‌های مرکزی به طور چشم‌گیری درخشان می‌شوند، موردی که در بررسی‌های گذشته درباره‌ی مراکز کهکشان‌ها و اختروش‌ها هرگز در این مقیاس دیده نشده است.

اگر فاصله‌ی تخمینی کهکشان‌ها درست باشد، پروفسور لارنس معتقد است که آن‌ها از میان کهکشانی در پیش‌زمینه در حال نگاه کردن به اختروش‌های دوردست هستند. در چنین حالتی اگر ستاره‌ای منفرد از کهکشان پیش‌زمینه از جلوی اختروش بگذرد اثر معروف «ریزعدسی گرانشی» را ایجاد می‌کند و باعث می‌شود اختروش را درخشان‌تر ببینیم.

این اثر احتمالاً علت لرزش‌های اندکی است که ما در اختروش‌ها می‌بینیم. به هرحال این نخستین بار است که ریزعدسی گرانشی علت به وجود آمدن چنین درخششی در مراکز کهکشان‌ها در نظر گرفته می‌شود.

لارنس می‌گوید:«این تحقیق راهی پیش روی ما می‌گذارد تا بتوانیم از ساختار داخلی اختروش‌ها نقشه‌برداریم،‌ به طوری که پیش از این ممکن نبوده است چراکه اختروش‌ها بسیار کوچکند. هنگامی‌که ستاره‌ای از جلوی اختروش بگذرد مانند این است که جلوی آن ذره‌بین گرفته‌ایم. در این حالت جزئیاتی به چشم می‌آید که در حالت عادی دیده نمی‌شوند».  Image result for اختروش ها